Gama C-dur, czyli pierwszy krok w kierunku skal modalnych

Harmonia, Improwizacja 3 komentarze

Być może wiesz już jak wygląda na gitarze gama C-dur. Jeśli nie to koniecznie musisz to nadrobić, bo znać ją, choćby w najprostszym układzie, po prostu wypada. I to bez względu na to jak długo grasz i jakie masz cele związane z gitarą. Warto również wiedzieć, jaką pełni rolę w kontekście skal modalnych oraz jak wiedzę tę możemy wykorzystać w improwizacji i tworzeniu własnych kompozycji.

Do napisania tego artykułu zainspirował mnie Adrian L. Serdeczne dzięki! Dzięki Tobie znajdzie się tutaj cała seria wpisów na temat skal modalnych. Jeśli Ty, drogi czytelniku, także chcesz mieć wpływ na tematykę bloga – pod artykułem znajdziesz formularz. Podaj swoje imię i adres email, a resztę załatwimy w wiadomościach 🙂 

Skala, czy gama

Zacznijmy naprawdę od podstaw. Wiele osób stosuje pojęcia skala i gama wymiennie. Dzieje się to głównie za sprawą tego, że w języku angielskim te dwa pojęcia są traktowane jako tożsame. Mimo to warto znać i rozumieć różnicę, bo ta rozjaśnia sprawę, szczególnie w kontekście gry na gitarze.

Skala to schemat odległości dźwięków. Sama w sobie nie mówi nic o tym JAKIE dźwięki grać. Mówi natomiast o ich następstwie. Z niej wiemy na przykład, że kolejny dźwięk będzie oddalony od bieżącego o dwa progi (czyli jeden ton). Nie mówimy natomiast o konkretnych dźwiękach.

Gama to udźwiękowiona skala i powstaje wtedy kiedy schemat, który znamy jako skala, przyłożymy do jakiejś konkretnej sytuacji dźwiękowej. Posługując się tym samym, powyższym przykładem – jeśli jako pierwszy dźwięk wybierzemy C, a ze skali wiemy, że kolejny jest oddalony o dwa progi… kolejnym dźwiękiem będzie D.

Skala to schemat odległości dźwięków, a dla nas gitarzystów także wzór układu palców. O gamie mówimy gdy ów schemat układamy od konkretnego dźwięku.

Tweetnij

Do rzeczy – „jak wygląda gama C-dur na gitarze?”

Bardzo dobre pytanie!

Gitara, wbrew powszechnym opiniom, nie jest łatwym instrumentem. Chociażby dlatego, że brzmiące C razkreślne znajdziemy w 5 miejscach. W połączeniu z możliwością zagrania go różnymi układami palców, daje to niekończenie wiele możliwości zlokalizowania szukanych dźwięków. Mówiąc „po ludzku” – gdy pianista ma jedną możliwość zagrania gamy C dur w konkretnym rejestrze, my mamy kilka, jeśli nie kilkanaście.

Na szczęście dziesiątki pokoleń gitarzystów, zostawiły nam w spadku konkretne schematy i opalcowania, które po prostu działają, a dziś uznawane są za standard i totalny fundament techniki gitarowej. O tym, jak je wykorzystać, dowiesz się z artykułu o technicznym zastosowaniu skal, a tym razem skupimy się konkretnie na gamie C-dur.

gama-c-dur-dzwieki

gama-c-dur-palce

Powyższe schematy gamy C dur należą do popularnej metody CAGED, o której w przyszłości napiszę więcej (i to nie w superlatywach). Na teraz dodam, że choć jest to dobry sposób na początek i z pewnością warto go poznać, docelowo istnieje skuteczniejsza metoda, która w dużo lepszy sposób obrazuje wszelkie zabiegi harmoniczne i teoretyczne.

Domyślasz się jaka to metoda? Napisz w komentarzu. Z pośród dobrych odpowiedzi, 3 października 2016 wylosuję osobę której wyślę mały prezent.

Jak to się ma do skal modalnych?

Bardzo. Co więcej już jedną poznałeś, bowiem schemat skali durowej znamy również pod nazwą skala jońska. A ta jest pierwszym stopniem skal modalnych, znanych również jako kościelne.

Dlaczego warto je znać?

Bo można nimi wytłumaczyć zdecydowaną większość współczesnej muzyki rozrywkowej. Bo można nimi improwizować, wydobywając przy tym różne kolory brzmieniowe, bo można z ich pomocą urozmaicać akordy. I wiele, wiele innych.

Co z tym zrobić

Chciałbym abyś po przeczytaniu tego artykułu wiedział, czym gama c-dur różni się od skali durowej. Powinieneś również zapamiętać, że schemat skali durowej nazywamy również skalą jońską, a ta należy do rodziny skal modalnych, którymi zajmiemy się niedługo. A przede wszystkim… Wyćwicz powyższy schemat, aby swobodnie się nim posługiwać.

Jeśli masz jakieś pytania lub coś jest niejasne – napisz komentarz. A jeśli wszystko okazało się zrozumiałe, również daj mi znać. Pozytywne wieści z Waszej strony najszybciej zmotywują mnie do kontynuowania serii oraz tworzenia innych, nowych treści. Dzięki!