Jak przeczytać dowolny diagram akordowy

Szymon Chudy Akordy, Gitarowe ABC Leave a Comment

Gra akordowa to prawdopodobnie najpopularniejszy sposób wykorzystania gitary. Sam zresztą zaraziłem się tym instrumentem, chcąc podbijać kobiece serca podczas ogniskowych wypadów ze znajomymi 🙂 Bez względu na to, czy twoje motywacje są podobne, czytanie diagramów akordowych to naprawdę fundamentalna umiejętność, która jest bardzo przydatna na każdym poziomie zaawansowania. Zobacz jak jakie to proste.

Czym jest diagram akordowy

Podstawową trudnością z jaką spotyka się każdy początkujący adept gitary jest wizualizowanie diagramu na gryfie. Bo niby dlaczego struny są teraz pionowo, skoro w tabulaturze były poziomo? I dlaczego są w takiej kolejności, a nie innej?

Jeśli nigdy nie miałeś takiego problemu to wspaniale. Natomiast jeśli sprawia Ci to jeszcze kłopot, rzuć okiem na poniższy rysunek.

Nie sposób zauważyć, że diagram obrazuje nam gryf obserwowany z naprzeciwka. Struny są pionowo w kolejności od najgrubszej do najcieńszej, a progi poziomo – domyślnie w kolejności od pierwszego.

Oznaczenia na diagramie

Na diagram akordowy nanosimy znaki. Ich położenie wskazuje na miejsce, w którym należy położyć palec. Cyfra w środku informuje z kolei, którego z nich najlepiej użyć. 0 oznacza, że uderzamy strunę pustą. X, że danej struny w ogóle nie gramy.

Przyjrzyjmy się im na przykładzie diagramu akordu D dur.

Wynika z niego, że dwóch najgrubszych strun basowych E6 i A5 nie gramy w ogóle. Z kolei strunę D4 uderzamy pustą, czyli nie kładziemy na niej żadnego palca.

Na strunach wiolinowych umieszczamy kolejno: pierwszy palec na drugim progu struny G3, trzeci palec na trzecim progu struny B2 oraz drugi palec na drugim progu struny E1.

Akordy barowe i poprzeczki

Na diagramie akordowym możemy bez problemu oznaczyć również poprzeczkę wymaganą do zagrania chwytów barre. Wystarczy, że dodamy belkę pokrywająca wszystkie struny, które powinny znaleźć się pod danym palcem.

Zobaczmy to na przykładzie akordu F dur.

Na pierwszym progu umieszczamy pierwszy palec, który pełni rolę poprzeczki przyciskającej struny E6, B2 i E1. Na pozostałych strunach kładziemy kolejno: trzeci palec na trzecim progu A5, czwarty palec na trzecim progu D4 oraz drugi palec na drugim progu G3.

Akordy w wyższych pozycjach

Co w sytuacji gdy akord nie znajduje się w pierwszej pozycji? Sytuacja wygląda bardzo podobnie. Po prostu pierwszy próg na obrazku odpowiada teraz progowi wskazanemu przez cyfrę rzymską z boku.

Dla przykładu przyjrzyjmy się akordowi Dm, łapanemu na V progu.

Na piątym progu umieszczamy pierwszy palec, który pełni rolę poprzeczki przyciskającej struny A5 i E1. Warto zauważyć, że struna E6 została oznaczona „X”, co znaczy, że nie uderzamy jej lub ją tłumimy. Pozostałe dźwięki łapiemy kolejno: trzecim palcem na siódmym progu struny D4, czwarty palcem na siódmym progu struny G3 i drugim palcem na szóstym progu struny B2.

Co warto zapamiętać

  • Diagramy służą nam do wizualizowania akordów na gryfie i umożliwiają obrazowe przedstawienie sugerowanego doboru palców oraz położenia w jakim powinny się one znaleźć
  • Patrząc na diagram wyobrażamy sobie gryf, na który patrzymy na przeciwko: struny są pionowo i zaczynają się od najgrubszej, progi są poziomo i zaczynają się od pierwszego, chyba że z boku pojawi się oznaczenie informujące inaczej (np. V przy pierwszym progu będzie informowało nas, że diagram obrazuje progi od piątego do ósmego)
  • Na diagramie pojawiają się oznaczenia – ich położenie mówi o tym gdzie położyć palec, ich treść sugeruje palec lub informuje o tym, że daną strunę gramy pustą (bez palca) lub wcale (tłumimy ją lub po prostu nie uderzamy)
  • Diagramy akordowe służą łatwemu obrazowaniu różnego rodzaju „chwytów”, jednak docelowo powinieneś je jak najszybciej zapamiętać.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu diagramy akordowe nie będą stanowiły dla Ciebie żadnych tajemnic. Daj znać co sądzisz o takiej formie zapisywaniu akordów, każdy komentarz to dla mnie bezcenna motywacja do tworzenia dalszych publikacji 🙂