Jak szybko i płynnie zmieniać akordy

Szymon Chudy Gitarowe ABC, Technika Leave a Comment

Pokuszę się o stwierdzenie, że gitara została stworzona do gry akordowej. Dlatego każdy muzyk, bez względu na zamiłowania i sympatie stylistyczne, powinien naprawdę biegle ją opanować. Tym bardziej, że wystarczy poznać kilka prostych zasad, które pomogą Ci szybciej i płynniej zmieniać akordy.

Granie akordów na gitarze wiąże się bezpośrednio z dwiema trudnościami. Po pierwsze musimy sprawnie zmieniać tzw. chwyty, po drugie ów zmiany realizować w konkretnym rytmie. Dziś zajmiemy się fundamentem, czyli kwestią płynnego łapania i zmieniania akordów.

Jest to bardzo typowy problem, z którym boryka się wielu gitarzystów. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że dotyczy on nie tylko początkujących muzyków. Na każdym etapie swojej gry, będziesz spotykać się z połączeniami akordowymi, które będą wymagały Twojej pracy i zaangażowania. Oczywiście na początku będą to proste, wręcz ogniskowe, chwyty. Z czasem jednak, poszukując kolejnych wyzwań, będziesz dodawać do nich co raz to bardziej rozbudowane struktury. To wspaniała przygoda, która niesie ze sobą sporo radości, pod warunkiem, że wiesz jak sprawnie pokonywać przeszkody.

A o tym ja to robić, mówię właśnie w tym filmiku:

Poniżej znajdziesz notatki i dodatkowe materiały, o których wspominam w filmiku. Warto tu zajrzeć dopiero po jego obejrzeniu.

Jak zmieniać akordy – zasady ćwiczenia

 1. Ułożenie palców ma kluczowe znaczenie
  Dbaj o nie zarówno ćwicząc, jak i w codziennej grze.
 2. Gryf to nie kij hokejowy
  Ćwicząc akordy staraj się chować kciuk za gryfem. Siedząc na przeciwko Ciebie, nie powinienem go w ogóle widzieć. Oczywiście są od tej zasady wyjątki (w tym nawet akordy, w których bas łapiemy kciukiem), jednak są bardzo sporadyczne i przez zdecydowaną większość czasu będziesz operować podstawowymi schematami.
 3. Zmieniając akordy staraj się jak najmniej napracować
  Jeśli jakieś palce są wspólne – nie ruszaj ich podczas zmiany. Jeśli jakieś wystarczy przesunąć – nie odrywaj ich od struny tylko po prostu przesuń. Zauważanie takich drobnych podobieństw to klucz do naprawdę szybkiego zmieniania akordów.
 4. Zapamiętuj przede wszystkim schematy
  Ta zasada dotyczy akordów bez pustych strun (np. barowych). Jeśli pamiętasz i potrafisz sprawnie złapać dany schemat, to gdzie to ostatecznie zrobisz, ma drugorzędne znaczenie.

Tabulatura

Poniżej załączam przykłady muzyczne omawiane w filmiku. Pierwsza linijka to najprostsze akordy, zmieniane po kolei (4:37). W drugiej znajdziesz te same akordy, jednak w chwytach barowych (5:57).

Poniżej przykład zaawansowanej progresji opierającej się głównie na różnych postaciach akordu Fmaj7. W pierwszej linijce – grane po kolei, dla celów ćwiczeniowych (6:23). W drugiej i trzeciej – grane w konkretnym rytmie i z dodatkową końcówką (6:38).

Co z tym zrobić?

Wybierz cztery akordy. Najlepiej takie, z którymi masz jakiś problem. Jeśli dopiero zaczynasz – niech będą to zwykłe, ogniskowe akordy z pustymi strunami. Jeśli jesteś bardziej zaawansowany – wybierz barowe lub inne – bardziej złożone. Poćwicz je przez parę dni po kilkanaście minut dziennie. A potem koniecznie napisz komentarz – tutaj lub pod filmem – wspominając o tym jakie miałeś rezultaty. Powodzenia!

A jak u Ciebie? Również uważasz grę akordową za jedną z najistotniejszych umiejętności gitarzysty? Zjedź w dół i zostaw swój komentarz 🙂