Legato na gitarze, czyli jak zacząć skutecznie doskonalić tę technikę

Szymon Chudy Gitarowe ABC, Technika 1 komentarz

Technika gry legato na gitarze pozwala całkowicie zniwelować odstęp pomiędzy kolejnymi dźwiękami. Melodie grane w ten sposób brzmią płynniej. Dodatkowo, dla wielu osób jest to prosty sposób na znaczące poprawienie szybkości gry. Dowiedz się, jak w łatwy sposób możesz zacząć pracować nad tą techniką, nawet jeśli w tej chwili nie masz o niej pojęcia.

Zacznijmy od uściślenia teoretycznego.

Terminem legato oznaczamy w muzyce wykonywanie dźwięków po sobie w taki sposób, by odstęp między nimi był możliwie najkrótszy. Dla gitarzystów legato to również nazwa techniki gry. Polega ona na wydobywaniu dźwięków z wykorzystaniem głównie palców lewej ręki.

O tym, jak rozumieć i wykorzystywać oba te spojrzenia, opowiadam w tym odcinku Gitarowego ABC:

Poniżej znajdziesz notatki do tego odcinka. Proponuję zajrzeć tu dopiero po jego obejrzeniu

Legato na gitarze – notatki

  • Legato to zarówno określenie dotyczące sposobu wydobywania dźwięków po sobie, jak i nazwa techniki gitarowej
  • Jeśli kolega z zespołu prosi cię o granie danej rzeczy legato niekoniecznie chodzi mu o zastosowanie techniki – być może po prostu chce, by dźwięki następowały po sobie, jak najpłynniej
  • Na tę technikę składają się dwa elementy:
    • Hammer on – uderzenie struny palcem (przypominającym młoteczek) w odpowiednim miejscu, skutkujące wydobyciem dźwięku
    • Pull off – ściągnięcie, a wręcz zerwanie palca ze struny, skutkujące wydobyciem dźwięku
  • Kluczową trudnością, charakterystyczną dla tej techniki jest umiejętność utrzymania luźnej ręki
  • W pierwszej fazie ćwiczeń nad tą techniką staramy się rozwinąć kondycję naszej ręki – wybieramy palce i progi, a następnie przez co najmniej minutę naprzemiennie wykorzystujemy hammer ony i pull offy (tak jak na filmiku)
  • Pamiętaj, aby stale tworzyć nowe warianty ćwiczenia zmieniając palce, progi i struny, na których ćwiczysz

Podsumowanie

Legato to fascynująca i wbrew pozorom naprawdę łatwa technika gry na gitarze. Jeśli od początku przyłożysz się do poprawnego ułożenie i rozluźnienia ręki, z pewnością szybko zobaczysz pierwsze rezultaty. A nawet jeśli już grasz całkiem sprawnie, spróbuj wrócić do podstaw. Bardzo często to właśnie niedoskonałości najbardziej podstawowych elementów techniki nie pozwalają nam iść do przodu.

Jeśli ten materiał był dla Ciebie w jakikolwiek sposób pomocny, koniecznie zostaw mi komentarz. To dla mnie wspaniała motywacja do tworzenia kolejnych treści!