Metronom dla początkujących, czyli jak zacząć naprawdę ćwiczyć

Szymon Chudy Gitarowe ABC 2 komentarze

Jeśli poważnie traktujesz swój instrument, zapewne kiedyś zdażyło Ci się usłyszeć, że „powinno się ćwiczyć z metronomem”. Oczywiście jest to prawda, natomiast samo takie stwierdzenie bardzo niewiele mówi osobie, która dotychczas nie miała żadnej styczności z takim urządzeniem. W tym odcinku Gitarowego ABC porozmawiamy o tym czym jest metronom i jak z nim ćwiczyć.

W języku angielskim jest taki piękny termin, którym opisuje się osoby o dużej wiedzy, zaczynające się nią dzielić. Curse of knowledge, czyli po polsku klątwa wiedzy, każe nam zakładać, że pewne rzeczy są oczywiste i ich dogłębne opisywanie nie jest konieczne. Tak więc gdy bardziej doświadczony kolega zostawia nas z wielkim, ogólnym hasłem „ćwicz z metronomem”, niekoniecznie robi to złośliwie. Po prostu nie musi się już zastanawiać nad tym, jak to robi.

Granie z metronomem to prawdziwa dziedzina sztuki. 

Tweetnij

Tymczasem granie z metronomem to prawdziwa dziedzina sztuki. Nieważne, czy dopiero zaczynasz i nawet nie wiesz czym jest to tajemnicze urządzenie, a tym bardziej co się z nim robi. Nieważne, czy grasz z nim od lat i chcesz usystematyzować wiedzę (lub sprawdzić, czy po prostu nie gadam głupot). Dzisiejszy odcinek jest po prostu obowiązkowy 🙂

Poniżej znajdziesz notatki i dodatkowe materiały, o których wspominam w filmiku. Warto tu zajrzeć dopiero po jego obejrzeniu.

Typowe zastosowanie metronomu

  1. Metronom wybija ćwierćnuty
    Czyli w typowym takcie 4/4 usłyszymy cztery równe uderzenia klika.
  2. Metronom wybija najmniejszą graną wartość (o tym nie ma w filmiku!)
    Jeśli ćwiczymy solówkę, która składa się powiedzmy z ćwierćnut, ósemek i szesnastek, nasz metronom ustawiamy tak, aby każdy stuk wybijał jedną z szesnastek. Czyi w typowym takcie 4/4 tym razem usłyszymy aż szesnaście równych uderzeń. Nie jest to może najprzyjemniejsza forma ćwiczeń, ale daje Ci możliwość wyprostowania wszystkich wartości rytmicznych. Dzieje się tak, ponieważ każdy dźwięk możesz porównać z klikiem i na tej podstawie ocenić, czy grasz równo.

Do tak ustawionego metronomu możesz ćwiczyć melodie, akordy (w tym bicia), skale itd. Krótko mówiąc – wszystko.

Metronom – kreatywne sposoby ćwiczenia

Klika możemy też ustawić dużo wolniej i umówić się ze sobą, że jego uderzenie będzie odpowiadało poszczególnym częściom taktu. Np. drugiej i czwartej. Wówczas ćwiczymy tak, aby każda druga i czwarta ćwierćnuta pokrywała się z metronomem. Jest to temat bardzo szeroki i z chęcią kiedyś do niego wrócę. Jeśli Cię to interesuje, daj znać w komentarzu.

Jaki metronom kupić?

Najlepiej taki, który brzmi w sposób najbardziej zbliżony do tego akustycznego. To moja osobista preferencja. Po prostu zauważyłem, że wtedy mam odczucie, jakbym grał faktycznie z jakimś prostym instrumentem perkusyjnym.

Koniec końców chodzi oczywiście o to, aby uderzenia metronomu były równe i nadawały nam rytm. Dlatego wcale nie musisz inwestować pieniędzy, bowiem Google dostarcza nam świetną, darmową, internetową apkę, która po prostu spełnia swoją rolę:

metronom Google

Podsumowanie

Granie z klikiem jest totalnym fundamentem. Czy Ci się to podoba, czy nie – spędzisz z nim sporo czasu, dlatego warto postarać się tak do tego podejść, by nie była to katorga, a po prosty czysta przyjemność. Wystarczy pamiętać, że metronom to po prostu zwyczajny, bezobsługowy instrument i tak należy go traktować.

Życzę Ci pomyślnych ćwiczeń! A jeśli uważasz, że ten filmik i artykuł były wartościowe, zostaw mi komentarz poniżej. Każda forma interakcji z widzami/czytelnikami to dla mnie olbrzymia radość i motywacja do tworzenia kolejnych publikacji 🙂