Nie popełniaj tego błędu

Szymon Chudy Gitarowe ABC, Technika 1 komentarz

Bardzo wiele książek, czy szkółek gitarowych rozpoczyna się od działu wprowadzającego. Znajdziesz tam informacje o ułożeniu rąk, ciała, ergonomii ruchów, utrzymywaniu luźnych rąk, palców itp. Niestety zbyt często pomijamy tę wiedzę, by jak najprędzej zabrać się do grania. Tymczasem nie ważne na jakim poziomie jesteś – zawsze warto wracać do fundamentów, gdyż często to właśnie w ich niedopracowaniu można odnaleźć przyczynę wielu trudności technicznych.

W tym odcinku omawiam błąd, który w moim przekonaniu potrafi naprawdę skutecznie niwelować efekty nawet najbardziej żmudnych ćwiczeń. A przecież nie o to chodzi…

Poniżej znajdziesz notatki do tego odcinka. Proponuję zajrzeć tu dopiero po jego obejrzeniu

Notatki

  • Granie na gitarze powinno być łatwe. Przyciskanie strun powinno być dla Ciebie wysiłkiem porównywalnym ze zmienianiem kanałów w telewizorze.
  • Umiejętność rozluźniania rąk nigdy nie przychodzi sama. Trzeba ją wypracowywać od samego początku przygody z instrumentem.
  • Zwracaj uwagę na wszelkie sygnały od swojego ciała. Jakakolwiek oznaka spięcia, czy to w palcach, czy dłoni, barku itp. sygnalizuje, że robisz coś nie tak i musisz to poprawić.
  • Każdego dnia zaczynaj granie od bardzo, bardzo wolnych temp. Na początku po prostu uderzaj puste struny. Potem dobrze zadziała również chromatyka lub dowolna skala (np. gama C dur).
  • Podobne zasady stosuj do innych rzeczy, które grasz. Wszelkie spięcia musisz wyeliminować świadomie.
  • Don’t try hard – try easy. Nie rób nic na siłę. Granie z zasady jest proste i łatwe, o ile sam go nie komplikujesz.

Podsumowanie

Praca nad świadomym rozluźnianiem mięśni potrafi naprawdę odmienić Twoją grę. I nie chodzi tu wyłącznie o szybkość, ale przede wszystkim łatwość wydobywania dźwięków, która bezpośrednio przekłada się na większą przyjemność i radość z obcowania z instrumentem. A przecież właśnie z tego powodu (zazwyczaj) sięgamy po gitarę 🙂

Napisz w komentarzu w jakich sytuacjach dostrzegasz u siebie spięcia rąk. Możesz też dać znać, czy próba przećwiczenia tego miejsca wg. zaleceń z filmiku przyniosła oczekiwane efekty. Każdy, nawet krótki komentarz to dla mnie dodatkowa motywacja do tworzenia kolejnych treści. Dzięki!