Zostań królem ogniska, czyli bicia na gitarze w 5 minut

Szymon Chudy Akordy, Gitarowe ABC Leave a Comment

Trzaskającym późnym wieczorem ogień i my zajmujący zaszczytne miejsce gitarzysty. To marzenie niejednego adepta sześciostrunowego instrumentu. A nawet jeśli nie podzielasz podobnych motywacji to z pewnością zgodzisz się, że sprawne operowanie grą rytmiczną i ciekawe akompaniowanie to absolutny fundament gry na gitarze. Stąd w tym odcinku Gitarowego ABC opowiadam o podstawach grania biciem – strummingiem – dzięki, którym już za kilka minut poprawnie zagrasz pierwsze (lub kolejne) bicie. 

Podstawowe bicia biorą się z podziału taktu 4/4 na osiem ósemek (bo jedna ćwierćnuta to dwie ósemki):

Ćwiczenie 1

Podczas gdy ćwierćnuty śmiało możemy grać uderzając struny do dołu, w przypadku ósemek warto dodać ruch w górę.  Wówczas na liczbową wartość gramy w dół, a na i – w górę:

Zatem do roboty. Złap dowolny akord i powoli zacznij naprzemiennie machać prawą ręką. Pamiętaj, że celem tego ćwiczenia jest wypracowanie nawyku nieprzerwanego ruchu. W przyszłości pozwoli Ci on nie tylko bez problemu radzić sobie z każdym biciem, ale także ułatwi trzymanie rytmu i dyskretne radzenie sobie z niespodziewanymi wpadkami lewej ręki.

Ćwiczenie 2 – pierwsze bicie

Bicia tworzymy odejmując z powyższego schematu poszczególne uderzenia. Na początek świetnie działa opuszczenie czwartej i ósmej ósemki, czyli 2i oraz 4i:

Pamiętaj, że wciąż obowiązuje nas zasada niezatrzymującej się prawej ręki. To nasz silnik, który powinien sprawnie działać, bez względu na to, czy uderzasz daną wartość, czy nie.

Ćwiczenie 3 – drugie bicie

Tym razem zajmiemy się jednym z popularniejszych ogniskowych bić. W tym celu odpuścimy drugą, piątą i ósmą ósemkę, czyli 1i, 3 oraz 4i:

Dodatkowe bicia

Poniżej znajdziesz dwa dodatkowe bicia, o których wspominam w filmiku.

W trzecim odpuszczamy trzecią, piątą oraz ósmą ósemkę, czyli 2, 3 oraz 4i:

W czwartym odpuszczamy drugą oraz szóstą ósemkę, czyli 1i oraz 3i:

Zauważ, że to bicie jako jedyne nie odpuszcza ostatniej ósemki w takcie (4i), a co za tym idzie wymaga bardzo szybkiej zmiany akordów i może okazać się trudniejsze od poprzednich. Nie zrażaj się. Przy odrobienie praktyki na pewno świetnie sobie poradzisz.

Podsumowanie

Choć dziś muzycznie jestem już w zupełnie innym miejscu to nadal pamiętam, że moja przygoda z gitarą zaczęła się właśnie w taki sposób. Jako początkujący harcerz szybko spostrzegłem, że muzykujący koledzy mają zdecydowanie większą uwagę koleżanek 🙂 Bez względu na to, czy Twoje pobudki są podobne, na pewno warto rozwijać i pielęgnować umiejętność ciekawego akompaniowania wokalistom. Wszak dziś moja praca polega głównie na tym. A jeśli jesteś już na etapie, w którym wszystko wychodzi Ci świetnie – spróbuj popracować nad tym, ale z metronomem.

Napisz poniżej jak Ci idą bicia. Znałeś wszystkie powyższe? A może masz inne ciekawe do zaproponowania? Chętnie o nich usłyszę!