Co łączy Adele, Alicię Keys, Journey, Aerosmith, Green Day, Lady Gagę, Timbalanda, The Beatles, The Police, Boba Marleya i dziesiątki innych wykonawców? A gdyby taką świadomość wykorzystać do tego, by w krótkim czasie opanować dziesiątki hitów, którymi zadowolimy nawet najbardziej wymagającą, ogniskową publikę?
Z tego filmu dowiesz się
- Skąd wzięło się popularne powiedzenie “dwa akordy, darcie mordy” 😂
- Co to znaczy, że muzyka popularna w dużej mierze oscyluje wokół progresji diatonicznych
- Jakie następstwo akordów gwarantuje stworzenie hita
- Jak za pomocą czterech akordów zagrać setki popularnych utworów
Zapraszam do oglądania i komentowania!
Podsumowanie
Oczywiście liczbę “100” traktujemy symbolicznie, z lekkim przymrużeniem oka. Nie sposób bowiem zlokalizować wszystkich piosenek powstałych w oparciu o wspomniane akordy. Ponadto musielibyśmy doprecyzować, czy ów akordy muszą występować w dokładnie takiej kolejności, czy mogą się mieszać.
Tak czy inaczej możliwości są naprawdę imponujące, a z pomocą przychodzi nam dodatkowo lista opracowana na potrzeby angielskiej Wikipedii.
W skeczu panowie grają w tonacji E dur. To znaczy, że korzystają kolejno z E, B, C#m i A. Na potrzeby lekcji przenieśliśmy tę progresję do tonacji G dur.




Warto zwrócić uwagę, że niektóre z tych piosenek mogą być grane w innych tonacjach. Wówczas z pomocą przyjdzie Ci kapodaster. Możesz również przenieść te akordy do innych tonacji “dodając lub odejmując” tę samą ilość stopni. Na przykład podwyższając wszystkie akordy o sekundę wielką (dwa półtony – dwa progi) otrzymamy progresję w tonacji A dur: A E F#m D.
Warto zobaczyć
- Kabaret Axis Of Awsome w legendarnym skeczu 4 chord song
- Wersję studyjną ich wersję studyjną
- Wpis pt. Zostań królem ogniska, czyli bicia na gitarze w 5 minut
Mam nadzieję, że takie luźne spojrzenie na kwestie powtarzalności progresji akordów w popularnych piosenkach pomoże Ci zwrócić uwagę na fakt powtarzalności niektórych zabiegów. Być może na ten moment jesteś przerażony ilością rzeczy do nauczenia, jednak prawda jest taka, że wiele rzeczy można sprowadzić do wspólnego mianownika.
Kończąc… To niebywałe, że piosenki potrafią mieć ze sobą tyle wspólnego, prawda? Napisz w komentarzu co o tym sądzisz. A może przychodzą Ci do głowy polskie piosenki powstałe w oparciu o tę samą progresję?
Witam serdecznie. Mam pytanie. Na jakiej gitarze grasz?
Witam. Można wiedzieć jakie bicie wykorzystujesz w tym kawałku?
Szymon, genialny materiał obalający wszelkie mity tajemnej sztuki grania na gitarze 😀
Fajnie by było, jakbyś nagrał materiał dla zupełnie początkujących, pokazujący jak trzymać gitarę, jak poprawnie łapać akordy, trzymać kostkę (nie dla wszystkich jest to takie oczywiste), najczęstsze błędy i ich zapobieganie. Przydałby się również instruktaż co ćwiczyć po przerobieniu chromatyki i pająków, żeby móc zacząć rzeczywiście grać 🙂
Mam takie plany i chętnie przyjmuję sugestie. Szczególnie właśnie do “Gitarowego ABC”, bo z czasem człowiek zapomina z czym kiedyś sam się borykał 🙂 Także dzięki – zapisuję!
Cześć Szymon, dlatego lubię dobrego rocka czy bluesa, bo widać tam klasę muzyków. pozdrawiam.
Prawda, choć w każdej stylistyce możemy dostrzec tę klasę. Ale domyślam się, co masz na myśli 🙂 Pozdrawiam Robert!
Świetny materiał Szymon!
A co do piosenek to na czterech akordach bazuje ,,House of rising sun”
Dzięki Szczepan! 🙂
Też kilka przyszło mi do głowy… Czarny chleb i czarna kawa: a G D a, Elektryczne gitary Włosy: a C D E, Dom wschodzącego słońca też by pasował, ale wkradł się tam jeden akord barre: a C D F (a E a). Pozdrawiam 🙂
Dzięki Wojtek!
Szymonie czy są jakieś gotowe schematy progresów akordowych ? Ponieważ często gram na tzw ,,skoczka” po weselach i nie chce mi sie rozpisywać utworów, a nieraz po prostu brak czasu.
Ewentualnie czy odpłatnie posiadasz ową lekcje ? :). Jestem w stanie zapłacić wszystkie pieniądze świata za te informacje 😀
Tzn. co konkretnie masz na myśli? 🙂
Jak szybko rozszyfrować piosenkę nie znając akordów.
Oj to tylko kwestia praktyki.
Ale jeśli porobisz to odpowiednio długo i z odrobiną wiedzy teoretycznej (np. wiedząc i rozumiejąc, że progresję z tego wpisu można by również zapisać stopniami – I V iv IV) to zaczniesz zauważać, że takie powtarzalne schematy spotykamy na każdym kroku, bo z nich zbudowana jest muzyka 🙂 Jedyne co się różni to formy, brzmienia, rytmy itp.
Harmonia diatoniczna (oscylująca wokół jednej tonacji) ma bardzo ograniczoną ilość fajnie brzmiących kombinacji 🙂
Śmiesznie, właśnie dzisiaj grałem Trójkąty i Kwadraty od Podsiadło… C D Em G <3
Super piosenka, super płyta 🙂
No i pat metheny spiritual 😉
Hahaha
No to mi urządziłeś poniedziałek! Piękne spostrzeżenie. Aż dziw bierze, że często w takich utworach nie zauważamy takiej zależności. Super Arek!
Elektryczne gitary Koniec i ogniskowa nutka Plastikowa Biedronka G D e C
Dzięki Damian!
Bardzo mnie cieszy fakt który poruszyłeś. Działalność związana z muzyką czy to nauka czy wykonawcy muzycy, to raczej nie jest bardzo ciężko poważna i smutna działalność. Większość przypadków(muzyków) które znam to sympatyczni mili i rozrywkowi ludzie. Fajnie byłoby też opanowywać różne nawet trudne ćwiczenia zagrywki itd. w formie zabawy.
Wszystko to kwestia podejścia, ale dzięki za sugestię Lechu! 🙂
bardzo dużo piosenak opartych jest o prodgresję C, am, F, G. Np Niemen- Mimozami jesień się zaczyna,
Prawda, Zawsze tam gdzie ty Lady Pank zdaje się, że też 🙂
Przewróciło się niech leży Elektrycznych Gitar.
Między zwrotkami pojawia się co prawda jeszcze a-moll ale można to pominąć.
Dzięki Bartek! 🙂
Cezik nagrał przepis na rzewną balladę – to coś w tym stylu 🙂 Też kabarecik 🙂
Cezik jest kozak. Uwielbiam gościa 🙂
Jest fajna zabawka do szukania progresji akordowych:
https://www.hooktheory.com/trends#node=1.5.6.4&key=rel
Akurat z tą progresją (w dowolnej tonacji) znalazła 392 kawałki
Ale czad! Dzięki za linka. Szkoda, że polskich nie uwzględnia 🙂
Cześć Szymon . Robisz dobrą robotę naprawde super sprawa – co do ogniskowych akordów to dodałbym jeszcze F-dur i przynajmniej a _mol. A co do tego materiału to np Ballada o cyckach – Wojtka Szulmińskiego , Anioł i diabeł
Pozdrawiam !
Dzięki Andrzej! Mam w planach zrobić taką ściągę ogniskową za jakiś czas – tutaj akurat nawiązałem z akordami bezpośrednio do chłopaków z Axis Of Awesome, a co za tym idzie to “czteroakordowych piosenek”, o których opowiadają 🙂
fajnie Szymon , juz rozpalam ognisko, to może hej sokoły , z tym że tam występuje jeszcze a-moll
Coraz cieplej, niedługo będzie można 😉
Hej Szymon 🙂 Super materiał, rozbawił mnie do łez 🙂 Dotarło do mnie, że powrót do gitary było najlepszą decyzją 2017 roku. Pozdrawiam !
Bardzo się cieszę Darku, mnie też szalenie bawi ten kabaret 🙂
To już jest koniec – Elektryczne gitary 🙂
Dzięki Artur!
King T.Love?