Trzaskającym późnym wieczorem ogień i my zajmujący zaszczytne miejsce gitarzysty. To marzenie niejednego adepta sześciostrunowego instrumentu. A nawet jeśli nie podzielasz podobnych motywacji to z pewnością zgodzisz się, że sprawne operowanie grą rytmiczną i ciekawe akompaniowanie to absolutny fundament gry na gitarze. Stąd w tym odcinku Gitarowego ABC opowiadam o podstawach grania biciem – strummingiem – dzięki, którym już za kilka minut poprawnie zagrasz pierwsze (lub kolejne) bicie.
Podstawowe bicia biorą się z podziału taktu 4/4 na osiem ósemek (bo jedna ćwierćnuta to dwie ósemki):
Ćwiczenie 1
Podczas gdy ćwierćnuty śmiało możemy grać uderzając struny do dołu, w przypadku ósemek warto dodać ruch w górę. Wówczas na liczbową wartość gramy w dół, a na i – w górę:
Zatem do roboty. Złap dowolny akord i powoli zacznij naprzemiennie machać prawą ręką. Pamiętaj, że celem tego ćwiczenia jest wypracowanie nawyku nieprzerwanego ruchu. W przyszłości pozwoli Ci on nie tylko bez problemu radzić sobie z każdym biciem, ale także ułatwi trzymanie rytmu i dyskretne radzenie sobie z niespodziewanymi wpadkami lewej ręki.
Ćwiczenie 2 – pierwsze bicie
Bicia tworzymy odejmując z powyższego schematu poszczególne uderzenia. Na początek świetnie działa opuszczenie czwartej i ósmej ósemki, czyli 2i oraz 4i:
Pamiętaj, że wciąż obowiązuje nas zasada niezatrzymującej się prawej ręki. To nasz silnik, który powinien sprawnie działać, bez względu na to, czy uderzasz daną wartość, czy nie.
Ćwiczenie 3 – drugie bicie
Tym razem zajmiemy się jednym z popularniejszych ogniskowych bić. W tym celu odpuścimy drugą, piątą i ósmą ósemkę, czyli 1i, 3 oraz 4i:
Dodatkowe bicia
Poniżej znajdziesz dwa dodatkowe bicia, o których wspominam w filmiku.
W trzecim odpuszczamy trzecią, piątą oraz ósmą ósemkę, czyli 2, 3 oraz 4i:
W czwartym odpuszczamy drugą oraz szóstą ósemkę, czyli 1i oraz 3i:
Zauważ, że to bicie jako jedyne nie odpuszcza ostatniej ósemki w takcie (4i), a co za tym idzie wymaga bardzo szybkiej zmiany akordów i może okazać się trudniejsze od poprzednich. Nie zrażaj się. Przy odrobienie praktyki na pewno świetnie sobie poradzisz.
Podsumowanie
Choć dziś muzycznie jestem już w zupełnie innym miejscu to nadal pamiętam, że moja przygoda z gitarą zaczęła się właśnie w taki sposób. Jako początkujący harcerz szybko spostrzegłem, że muzykujący koledzy mają zdecydowanie większą uwagę koleżanek 🙂 Bez względu na to, czy Twoje pobudki są podobne, na pewno warto rozwijać i pielęgnować umiejętność ciekawego akompaniowania wokalistom. Wszak dziś moja praca polega głównie na tym. A jeśli jesteś już na etapie, w którym wszystko wychodzi Ci świetnie – spróbuj popracować nad tym, ale z metronomem.
Napisz poniżej jak Ci idą bicia. Znałeś wszystkie powyższe? A może masz inne ciekawe do zaproponowania? Chętnie o nich usłyszę!
Czy jeśli mam piosenkę i są w niej akordy, to czy każdym akordeon muszę zrobić powtórzenie danego bicia czy kolejne akordy to kolejne uderzenia?
Po 1 stopniu SM, nie chciało mi się już iść na 2, i postanowiłam że zajmę się już tylko i wyłącznie akordami. Nie rozumiałam kompletnie bicia, ale teraz wszystko ma sens ❤️
Witam, jestem początkujący w temacie gitary. Mam pytanie, czy te bicia mają jakieś swoje nazwy, używane przez innych czy nie? Może pytanie głupie ale mnie nurtuje .
Ten filmik dał mi więcej niż jakiekolwiek porady innych, teraz zaczynam to czuć. Dzięki
Szymon mam 62 lata nauczyłem się grać na gitarze od niedawna przerabiałem Twoje lekcje.Inni ”nauczyciele”proponowali mi bawienie wnuczków.
khi bui
Szymon dobra robota, twoje lekcje mi bardzo pomagają. Oby tak dalej. Super. Pozdrawiam
Hej Szymon, Odkąd Ciebie zasubkrybowałem na YT i na bieżąco śledzę Twoje filmiki z poradami gry, moja jakość grania poprawiła się naprawdę fenomenalnie – dzięki Tobie udało mi się w końcu nauczyć takiego “zcalenia” się z instrumentem i – po prostu – cieszenia się grą 🙂 Jestem wciąż na bardzo początkującym etapie jednak Twoje lekcje z biciami oraz z metronomem pomogły mi niesamowicie ze zdobyciem znacznie lepszego wyczucia gitary, a nawet – co mnie bardzo zaciekwiło – czyściej układać lewą rękę do chwytów i solówek. Po prostu – przestałem skupiać się na układaniu lewej ręki a bardziej na biciu w… Czytaj więcej »
Witam jak często uczyć się jednego bicia ja chcę kupić akustyczną gitarę jestem osoba chorą więc proszę o poradę lub gdzie mogę fajna nie drogą książkę nabić w muzycznym sklepie jak ułożyć ręce itp lub bicia się uczyć Tyle bym chciała sama się nauczyć ale nie wiem jak pozdrawiam Ania
Aż poczujesz, że wychodzi Ci dobrze. Dobrą gitarę pomogą Ci dobrać w sklepie muzycznym – na pewno lepiej się tam wybrać, aniżeli zamawiać ją przez internet (przynajmniej tę pierwszą) 🙂
Hej. Dzięki za tą lekcję. Naprawdę bardzo mi pomogłeś. Nareszcie coś logicznego 🙂
Bardzo się cieszę Ewo, powodzenia! 🙂
Nieeeeeeee no rewelacja, rzeczywiście bardzo mi pomógł filmik. Nauczyłem sie 2ch fajnych bić – 2gie i 4te. Nie wiedziałem, że jest jakaś reguła.
Moje bicie to wywalamy 1i oraz 3.
Czyli zostaje nam 1, 2, 2i, 3i, 4, 4i.
Witam. Mam problem z biciem akordowym do pipsenki oto baranek młody i nie wiem jak mam to zagrać. Duszo szukałam jak wygląda to bicie ale nie mogłam znaleźć. Proszę o szybką odpowiedź. Z góry wielkie dzięki. 🙂
Z takimi pytaniami zapraszam na naszą grupę 🙂 https://www.facebook.com/gr…
Witam, czy moglby mi pan podppwiedziec jakiego bicia uzyc (i jak go zagrac) w utworze pt. Mury?
Z takimi pytaniami zapraszam na grupę 🙂
https://www.facebook.com/groups/guitarway/
Link do grupy łączy się z osobą Glynn Reid a nie z grupą
Dziwne, niemniej link to: https://www.facebook.com/groups/guitarway/
Witam.Świetny materiał do nauki.Uparłem się na stare lata( w tym roku 50) że nauczę się grać na gitarze.Idzie ciężko ale się nie poddaje.Gitarzysta to raczej ze mnie już nie będzie ale malutkim kroczkami myślę że coś tam kiedyś wyrzeźbię .
Liczy się radość z procesu! Czego z całego serca Ci życzę 🙂
A jak rozpisać bicie : dół, dół, góra, góra, góra, dół, góra, dół, góra? proszę o pomoc
Cześć , strzałkami ,w górę lub w dół. Obejrzyj ,, zostań królem ogniska ,, pozdrawiam.Od: “Disqus” Do: robert@wadolowski.hub.pl; Wysłane: 10:57 Wtorek 2018-03-20Temat: Re: Comment on Zostań królem ogniska, czyli bicia na gitarze w 5 minut “A jak rozpisać bicie : dół, dół, góra, góra, góra, dół, góra, dół, góra? proszę o pomoc” Settings A new comment was posted on GuitarWay.pl Ola Bielińska A jak rozpisać bicie : dół, dół, góra, góra, góra, dół, góra, dół, góra? proszę o pomoc 5:57 a.m., Tuesday March 20 | Other comments by Ola Bielińska Reply to Ola Bielińska You’re receiving this message because you’re… Czytaj więcej »
Metrum 4/4 niby proste a jednak ;-(
Ola musisz dać nam coś więcej. Sama kolejność ruchów nic nie mówi o rytmie. Wrzuć filmik jak to grasz na naszą grupę: https://www.facebook.com/gr… lub chociaż podlinkuj do miejsca, gdzie takie bicie jest grane 😉
Piosenka pt TAK MNIE SKRUSZ 😉
takie proste a tak mądre..czyli proste jest genialne..
Dzięki Ted 🙂 Powodzenia!
Cześć Szymon.mimo że gram już dość długo z biciem zawsze miałem problemy,jak ze zwykłej piosenki przechodzi się np. na Obławę, czy Korowód ,zaczynają się schody, ale w tym filmie doskonale pokazałeś jak ćwiczyć ,super filmik, pozdrawiam
No Obława to już konkretny poziom trudności. Grunt to luźna ręka i dopracowane ruchy 🙂
Witam, dobrze byłoby do każdego bicia dołożyć z dwa, trzy przykłady piosenek z danym biciem. Nauka idzie szybciej i przyjemniej jak z ćwiczenia na końcu wychodzi melodia, którą można się pochwalić. Pozdrawiam 🙂
Hej Szymon! Osobiście jestem zdania, że każdą piosenkę można zagrać dowolnym biciem. Wszystko to kwestia gustu. A tak z głowy nie przychodzi mi żadna piosenka powiązana z którymś z bić 🙂
Trzaz i Czteraz to od dziś moje dwie ulubione liczby <3 <3 <3 A tak poza, bardzo ważny film, ogólnie pewna schematyczność jest bardzo ważna w instrumentach, niezależnie czy to perkusja czy gitara solowa, ta powtarzalność właśnie buduje jakąś historie, zaciekawia słuchacza i to właśnie od tej nauki schematyczności powinno się poznawać instrument. Ja do tego doszedłem grając na djembie w sumie nie tak dawno, z miesiąc temu :D Tak czy siak, fajnie, że dalej robisz materiały, czekam na kolejny :3
Łukasz nie wiem czemu dopiero teraz przeczytałem Twój komentarz. Ale masz świętą rację. Powtarzalność to bardzo ważna sprawa 🙂 Sz
Hej Szymon! Pytanko Czy zawsze jeat tak, że na “1” jest góra na “i” dół itd.? Możliwa jest np na “1” góra oraz na “i” góra. Przepraszam, moze głupie pytanie, ale się uczę;)
Nie ma głupich pytań. Dopóki jesteś na początku swojej gitarowej drogi, nie eksperymentuj za bardzo. W muzyce wszystko jest względne i dopóki grasz równo i ładnie, możesz to robić jak Ci się podoba. Jednak mimo wszystko warto zainwestować w dobre podstawy, a to jest jedna z nich 🙂
Jakby 30 lat temu był internet, to po Twoich instruktażach pewnie teraz kupowałbym kolejny, jeszcze lepszy komplet strun, a nie obiektyw
Dzięki za miłe słowa Olek. Ale fotografia to też fajna pasja! 🙂
Szymon, świetna robota. Nie zdawałem sobie sprawy z tego jak trudno jest oglądać i przyjąć do wiadomości rzeczy, które jakiś czas temu już się wplotło na stałe do swojej zabawy z instrumentem…
Twoje wskazówki są bardzo proste, a jednocześnie oczywiste do wyćwiczenia podstawowych zasad. Pozdrawiam Cię serdecznie i nie ustawaj w dalszym przekazywaniu nam swoich doświadczeń, za co Ci (chyba nie tylko w swoim imieniu) z góry dziękuję.
Jacku serdeczne dzięki za miłe słowa. Bardzo wiele dla mnie znaczą 🙂 Postaram się nie zawieść 😉
Dzięki Szymon!
Proszę bardzo 🙂
Witaj Szymon
To tak przy okazji rytmu.Ostatnio przeczytałem wywiad z pewnym kompozytorem, który powiedział, że w czasach PRL-u honorarium za utwór płacono mu od ilości taktów, w związku z czym gdy napisał kompozycję w metrum 4/4 rozpisywał ją na 2/4 i tym samym zarabiał dwa razy więcej.
Gdy zacząłem się nad tym zastanawiać to zgłupiałem.No bo rzeczywiście takt na 4/4 składa się z dwóch taktów na 2/4, a w takim razie jaka jest różnica w graniu, czy też biciu utworu na 2/4, a 4/4 ?
Pozdrawiam. Leszek
Hej Leszek, dobre pytanie. Miarowo wszystko się zgadza, natomiast metrum mówi nam nie tylko o “ilości” nutek w takcie, ale też o tym jak rozkładają się akcenty. Technicznie rzecz biorąc można rozpisać 4/4 w 2/4, ale raczej robi się to w sytuacji gdy wynika to np. z melodii i akcentów w niej lub ogólnie gdy jest jakiś powód ku temu (jak np. u wspomnianego przez Ciebie kompozytora ;)).
Lepiej widać to w różnicy pomiędzy 3/4 a 6/8. W takich taktach mamy dokładnie tyle samo nutek, jednak muzyka zapisana w nich wymaga zupełnie innego wykonania 🙂
Witaj Szymon.
Oglądam Twoje filmiki już od jakiegoś czasu i są po prostu super. Krótkie i łatwe do zrozumienia. Dzięki Tobie chce się ćwiczyć na gitarze i co ważne wiadomo jak to dobrze zrobić. Polecam wszystkim początkującym gitarzystą i nie tylko.
Dziękuję i pozdrawiam Robert
Serdeczne dzięki za miłe słowa Robert, to dla mnie wiele znaczy 🙂