Umiejętność grania kostką jest fundamentalną podstawą gry na gitarze. W pierwszym odcinku Gitarowego ABC dowiesz się czym jest kostka, z czego jest zrobiona i jak najszybciej wdrożyć się w sprawne korzystanie z niej.
Jaką kostkę wybrać?
Kostka stanowi alternatywę dla wydobywania dźwięków palcami. Każdy z jej parametrów (grubość, kształat, materiał z którego jest wykonana) ma większy lub mniejszy wpływ na brzmienie. Choć wybór generalnie jest kwestia gustu to osobiście polecam kostki, które mając co najmniej 1mm grubości. Najlepiej nawet 2mm. Koniecznie od takich zacznij. Jeśli w przyszłości zechcesz ją zmienić na cieńszą, zrobisz to bez problemu.
Dlaczego warto nią grać?
Po pierwsze dźwięk atakowany kostką brzmi zupełnie inaczej niż ten wydobywany palcami. Nie lepiej, nie gorzej – po prostu inaczej. Ponadto kostka stwarza naprawdę szerokie możliwości w sposobie jej wykorzystania. Począwszy od uderzeń w jedną stronę, które świetnie sprawdzą się np. w graniu różnego rodzaju rockowych riffów, przez prawdopodobnie najpopularniejszą technikę grania naprzemiennego (alternate picking), aż po całą gamę technik kierunkowych (np. sweep picking), które dają dostęp do naprawdę szybkich i nieosiągalnych w inny sposób temp.
Wszystko to czyni kostkę absolutnie podstawowym narzędziem współczesnego gitarzysty.
Według mnie kostka jest absolutnie podstawowym narzędziem współczesnego gitarzysty. – Szymon Chudy
Technika gry
Kostkę trzymamy między kciukiem, a palcem wskazującym. Zaczynamy kładąc ją na boku palca wskazującego. Następnie przykrywamy ją kciukiem, pamiętając że powinna wystawać jak najmniej, a na tyle by nie zahaczać palcami o struny.
Sam ruch powinien być wyprowadzony z nadgarstka. Jak to sprawdzić? Możesz poćwiczyć przed lustrem – nadgarstek to jedyna część ręki, która ma prawo się poruszać. UWAGA! To jest naprawdę ważne. Niedociągnięcia w tym temacie mogą blokować rozwijanie szybkości oraz skutkować napiętą rękę!
Zadanie domowe
Każdy odcinek Gitarowego ABC będzie kończył się prostym zadaniem domowym. Rezultaty w grze na gitarze osiąga się nie ogladaniem filmów, ale wprowadzaniem nowej wiedzy w życie 🙂
Tak więc podsumujmy. Zaczynasz od złapania kostki w poprawny sposób. Następnie, pamiętając o wyprowadzaniu ruchu z nadgarstka, rozpoczynasz ćwiczenie na strunie E1, w poniższej kolejności.
- Tylko w dół
- Tylko w górę
- Naprzemiennie
W tym czasie skupiasz się na idealnej technice, NIE na tempie. To naprawdę najważniejszy moment. Jeśli za szybko wskoczysz na wyższe obroty, będziesz utrwalał złe nawyki. Ćwicz cierpliwie i wytrwale – dopiero kiedy wszystkie ruchy wychodzą płynnie i czujesz się z nimi naturalnie, możesz spróbować grać szybciej.
Cały proces powtórz na każdej ze strun. Możesz też każdego dnia wybrać inną strunę.
Jeśli na którymkolwiek etapie wykonywania tego ćwiczenia napotkasz trudności – śmiało napisz o nich w komentarzu. Postaram się pomóc. Możesz także pójść o krok dalej i za darmo dołączyć do społeczności gitarzystów, którzy chcą się wzajemnie wspierać w swoim rozwoju. Powodzenia i czekam na informacje o Twoich rezultatach.