Brak kontroli nad przydźwiękami potrafi zrujnować brzmienie nawet bardzo obiecującemu gitarzyście. Dlatego w tym odcinku Gitarowego ABC doradzam jak poradzić sobie z niechcianymi brzękami. Tłumaczę również ile siły należy tak naprawdę wkładać w przyciskanie strun.
Z tego filmu dowiesz się
- Jak mocno powinieneś przyciskać struny
- Co się dzieje, gdy źle dobierasz siłę nacisku
- Jakie jest idealne położenie palca i dlaczego
- Czy możliwe jest, że brzęki są wadą twojego instrumentu
Zapraszam do oglądania i komentowania!
Co zapamiętać?
Struny przyciskamy jak najbliżej progu (ale nie *na* progu), wykorzystując do tego tak mało siły, jak to tylko możliwe.
W filmiku wspomniałem
Jak zwykle gorąco zachęcam do pozostawiania komentarzy. Jeśli ten filmik Ci pomógł lub po prostu się spodobał – napisz o tym poniżej.
Film na pewno przydatny dla adeptów gitary, super wytłumaczony. Sam po latach wróciłem do A B C kostkowania , gralem na akustyku palcami, teraz kupiłem elektryka, i trzeba poćwiczyć , kostkowanie. Pozdrawiam kolegów, pani doradco , barowe z czasem wejdą same.
Tylko palców też nie zaniedbuj Robert 🙂 Obie techniki są ważne.
Witam po dłuższej przerwie….Dzięki Bogu i gry na gitarce od wielu lat, nie mam problemu z siłą nacisku na struny, choć od czasu rozpoczęcia ćwiczeń amuzycznych, znacząco spadł nacisk na struny, przez co zwiększa się płynność i szybkość gry. Jest to zasługa Szymona, któremu bardzo serdecznie dziękuję 🙂 No i oczywiście , Gratulacje dla Taty !!!!
pozdrawiam
Artur
To ja dziękuję za miłe słowa 🙂 Chromatyka i pająki potrafią zdziałać cuda!
Jestem początkująca gitarzystką. Mam problem z akordami barowymi. Gram od kilku miesięcy. Wszyscy mówią że akordy barowe wymagają więcej czasu, żeby zaczęły brzmieć. Czy to prawda?
Filmik był przydatny. Zawsze myślałam, że trzeba przyciskać najmocniej jak się da.
Dzięki.
Jak najbardziej prawda. Ja grałem grubo ponad rok, zanim zaczęły mi one wychodzić. Tutaj masz filmik, w którym podaję kilka rad na ich temat:
https://guitarway.pl/jak-zla…
A gdybyś miała w przyszłości więcej pytań to śmiało – zadaj je na naszej grupie:
https://www.facebook.com/gr…
Opisane tu rzeczy już na szczęście jakiś czas temu udało mi się opanować, natomiastkwestie brzęczeń dobijają mnie przy akordach barowych. Jeśli to jest pojedynczyakord zagrany z normalnym pełnym wybrzmieniem i skupię się żeby go równo ustawićto jest ok, ale jak się ten sam akord gra kilka razy z tłumieniem po drodze to zaczynają się problemy.Próbowałem np zagrać coś z biciem w rytmie reggae, jedno uderzenie wytłumione, później góra – dół wybrzmiewające,, góra – dół tłumione i na koniec jedno wybrzmiewające. Tłumienie robię na obu rękach, czyli przykładam spód prawej dłoni, a palce lewej ręki puszczam, ale pozostawiam je w pozycji… Czytaj więcej »
Wiesz co, ciężko mi sobie wyobrazić dokładnie problem, o którym mówisz. Może wrzucisz ten komentarz na naszą grupę, razem z filmikiem? Będzie prościej 🙂
https://www.facebook.com/gr…
Napisanie o tym zmotywowało mnie żeby przysiąść nad problemem i okazało się że trzeba było trochę bardziej zdecydowannym ruchem puszczać docisk na progach i minimalnie wcześniej niż odpuszczenie docisku robić tłumienie prawą dłonią. Tak więc wielkie dzięki bo pośrednio mi ten film pomógł i wreszcie po kilku miesiącach nauki zaczęły mi akordy barowe czysto brzmieć co już mnie frustrowało.
Wow to świetne wieści. Akordy barowe to taki pierwszy kamień milowy, brawo! 🙂