Ostatnio opowiadałem o tym jak złapać komplet początkujących chwytów i to na trzech różnych poziomach zaawansowania. Dziś pokażę Ci jak możesz skutecznie ćwiczyć grę akordową, wykorzystujące do tego proste progresje.
Z tego filmiku dowiesz się
- Jak za pomocą akordów zagrać dowolną piosenkę
- Czym jest progresja akordowa
- Jak ćwiczyć podstawową grę akordową
- Na co zwracać uwagę, by unikać wgrywania w ręce błędnych ruchów
Zapraszam do oglądania!
Podsumowanie i materiały
- Sama umiejetność złapania akordów nic nie daje – musimy ćwiczyć ich płynne zmienianie
- Progresja to termin, którym określamy następstwo akordów, a więc ciąg chwytów, który powtarza się
- Dosłownie każdą piosenkę jesteśmy w stanie zagrać akordami – nawet jeśli “oryginalnie” w utworze nie ma gitary lub harmonia nie jest tak oczywista
- Akordy do każdej piosenki możemy wyszukać w Google, wpisując tytuł piosenki z dopiskiem akordy lub chords
- Możemy także (a nawet powinniśmy) próbować wysłyszeć je samodzielnie – nie każdy jednak ma na tyle determinacji i zapału
- To czy brzmisz dobrze, czy źle, sprowadza się na ogół do małych detali – rzeczy, o których zwykle zapominamy; do ćwiczenia akordów warto podejść naprawdę skrupulatnie tak, by nie wgrywać sobie w ręce niepotrzebnych błędów
Ćwiczenie
Nasze ćwiczenie polega na powtarzalnym graniu danej progresji. Możemy wykonać je w kilku wariantach:
- Gramy akord na raz (jeden raz w takcie)
- Gramy akord na raz i na trzy (czyli dwa razy na takt)
- Gramy akord na raz, dwa i na trzy (trzy razy na takt)
- Gramy akord na każdą wartość (cztery razy na takt)
O czym pamiętać?
- Mają odzywać się wszystkie grane struny
- Struny oznaczone znakiem “X’ mają pozostać stłumione
- Ćwicząc staramy się robić to w rytmie licząc na głos ćwierćnuty (Uwaga, gramy do liczenie, a nie liczymy do grania :))
- Na bieżąco koryguj swoje błędy
- Staraj się możliwie długo wytrzymać każdy akord
Przykładowe progresje
Progresja wykorzystana w filmiku
G D Em C
Inne przykładowe progresje
Am Dm Am E7
C Am Dm G7
Em C G B7
A C G D
Dm C G A7
Przydatne linki
Podsumowanie
Życzę Ci powodzenia w przecieraniu gitarowych szlaków i dalszym zgłębianiu gry akordowej. Mam nadzieję, że z pomocą tych dwóch filmików w dość szybkim czasie uda Ci się opracować solidne repetytorium podstawowych chwytów, które posłużą Ci do grania ulubionych piosenek.
Jeśli ten odcinek Ci się podobał, koniecznie zostaw mi komentarz. Możesz napisać na przykład jak Ci poszło. Taka forma komunikacji znaczy dla mnie bardzo wiele i sprawia, że dużo chętniej siadam do pracy nad kolejnymi treściami. Powodzenia!
Szymon
To później jak się już gra piosenkę to np jak będzie Am to nie uderza się we wszystkie struny? Jak to ogarnąć?
Co to za gitara ktorej używasz? Ten pół akustyk
Bardzo się cieszę, że trafiłam na Twój blog i kanał na YT.
Mam motywację, dzięki Tobie zabieram się za ćwiczenia.
Ekstra, że zostawiasz notki i można sobie druknąć ściągi 😀
Pozdrowienia Natalia
Witaj Szymon,
Chciałbym poruszyć takie zagadnienie, jak ćwiczyłeś,ćwiczysz przejścia pomiędzy akordami, samą zmianę układu palców by właściwy ich układ znalazł się w odpowiednim czasie i miejscu na gryfie. Czy to kwestia samej motoryki czy po prostu trzeba nad tym posiedzieć tak aby było dobrze?
Pozdrawiam
Pół na pół. Na pewno ćwiczenia motoryczne i skalarne rozwijają ogólnie nasz aparat, a co za tym idzie dają efekty w biegłości zmieniania akordów. Jednak nie wszystkie połączenia da się w ten sposób ogarnąć. Szczególnie wchodząc w takie trudniejsze chwyty.
Reasumując – czasem trzeba posiedzieć, czasem nie. Zależy od człowieka i od przypadku 🙂
Czy progresje zawsze “lecą” wg tej samej kolejności ? Czy też można niemi “mieszać?
Dobre pytanie. Progresja w swoim znaczeniu to “następstwo akordów”. Więc zależy w jakim kontekście. Jeśli ćwiczebnym – to mieszaj do woli. Jeśli grając z kimś – trzeba to wcześniej ustalić 😉
Dzięki za odpowiedz. Ale teraz zdałem sobie sprawę, że chyba zle zadałem pytanie. Chodziło mo o to czy mozna zmieniać kolejność akordów w progesji?
Bardzo fajna lekcja. Podoba mi sie bardzo forma, tzn. uśmiech, luz i fajna zabawa 😉
Bo tak właśnie powinno się podchodzić do instrumentu. Dzięki Marku!
Witam twoje lekcje są super bardzo pomocne dzięki wielkie oby dalej
Dzięki za komentarz, bardzo się cieszę, że mogłem pomóc!
Ekstra lekcja. Z uśmiechem i na luzie 😉 Dzięki i pozdrawiam!
Dzięki Marku, cieszę się, że Ci się podobała! 🙂
Gitara, znaczy super.
Przydatny materiał. Super temat dla początkujących i nie tylko.
Dzięki Iza!
Jak to przekornie mawia mój kolega – i pasuje robota! 🙂 Takich materiałów właśnie brakowało u Ciebie. Zaraz pokazuje material Mojej narzeczonej i głęboko wierze, ze po takiej lekcji ruszy w końcu z miejsca 🙂 A tak abstrahujac – z czego dokładnie wynikają te zależności progresji dur – moll? Schemat który pokazałeś bazuje na progresji d d m d, inne np na m d d d. Czy tego typu schematy zadziałają z kazda grupa następujących po sobie akordow czy opiera sie to o konkretne harmoniczne definicje?
Słuszne pytanie. Technicznie rzecz biorąc możesz połączyć dowolne akordy ze sobą, w praktyce jednak kwestie tonacji i tonalności rządzą się swoimi prawami i nie każde następstwo akordów będzie brzmiało dobrze. Jest to natomiast temat do rozważenia w serii teoria bez tajemnic 🙂
Tutaj kierowałem się tym, by zaproponować progresje piosenkowe, może nawet ogniskowe. Dlatego wybierałem akordy z jednej tonacji i starałem się kończyć je na akordzie dominantowym prowadzącym do toniki. Wyjątkiem jest progresja A C G D, która tak na dobrą sprawą pochodzi z piosenki Lenny’ego Kravitza Fly Away 😉
…ktora na gitarze akustycznej nie zabrzmi tak samo 😉 Pamiętam jak wielkie bylo moje rozczarowanie kiedy znalazłem slawetne chordsy do jakiejś znanej piosenki, zacząłem to ogrywac po czym WTF?! Gościa chyba (…)ało, przeciez to nie są te akordy, to tak nie brzmi w oryginale. Magia pieca i efektów robi swoje 😉 Tak myślałem, ze będą to konkretne zależności, wiec na razie niczym grzeczne dzieci słuchamy sie Pana Profesora 🙂 Swego czasu pytałem Ciebie o 2 rzeczy, ale prawdopodobnie przeoczyles je w natłoku mojego slowotoku 😉 1. Jak przechowujesz gitary w domu? Używasz higrometru do kontroli wilgotności pomieszczenia? Pytam bo moja… Czytaj więcej »